Vişne likörü evde nasıl yapılır?

Şu anda oturduğum eve bundan 2 sene önce taşınmıştım. Buraya taşınmadan önce tam 6 ay ev aradım. Oldukça zorlu bir süreçti, o dönem İstanbul’da tanışmadığım emlakçı kalmamış olabilir. Aslında öyle çok şey istemiyordum. İstediğim güneşi bol, yeşili gören, ulaşımı kolay, kullanışlı ve balkonlu bir evdi. Bu özelliklere sahip bazı evlere de girip çıkmıştım bu süreçte ama bir şekilde içime sinmiyordu.

 Sonra, ilanlar arasında şu anki evimle karşılaştım. İlanı bir gece önce koymuşlardı ve hemen ertesi gün görmeye gittim. Aradığım tüm bu özellikler vardı ama hepsinden önemlisi içine girdiğim an sıcacık kucakladı beni. (Ev ararken en önemli şeylerden biri budur: içine girdiğiniz an sizi kucaklıyorsa orada keyifle yaşayabilirsiniz.) Saniyeler içinde kararımı verdim.  

Birkaç gün sonra kontratı imzalamaya geldiğimde sohbet ederken ev sahibim balkona yöneldi ve “Artık bu vişne likörünü açmanın zamanı geldi” dedi. Sevinçle yerimde doğrulup “Aaa vişne likörü mü yaptınız? Ne kadar güze!” dedim. O gün bana ikram ettikleri bir bardak vişne likörü o kadar mutlu etti ki beni günlerce bunu konuştum. Tadı pek istedikleri gibi olmamıştı ama yine de vişne likörü bu hem de ev yapımı… tadı kötü bile olsa içilmez mi? Her yudumu çok mutlu etti beni, anısı hala içimi ısıtıyor.

Ev sahibimden aldığım ilhamla evdeki ilk yazımda vişne likörü yapmayı çok istemiştim ama meğerse vişne kısacık bir zamanda gelip geçiyormuş hayatımızdan… o yaz vişne arayışına girdiğimde çok geç kalmış ve bulamadığım için yapamamıştım. “Sonraki yaz kesin yapacağım, bu sefer kaçırmak yok!” dedim.  Yine bu yaz da az kalsın kaçırıyordum ki canım arkadaşım Eda sayesinde son vişnelere yetiştim. Geçtiğimiz gün semt pazarında etli etli vişneleri görünce sevinçten çığlık attım. Hemen 2,5 kilo aldım (yine kaçırdım kesin diye düşünüp üzülüyordum). Bir de harika bir tarif aldım Eda’dan, daha önce denenmiş ve çok lezzetli! Sizinle de paylaşmak istedim ve seneye yaparken yine bu sayfayı açıp bakacağım J

İşte adım adım evde vişne likörü yapımı… Umarım son vişnelere yetişirsiniz! Olmazsa üzülmeyin seneye denersiniz.

Vişne Likörü Evde Nasıl Yapılır?

Öncelikle iyi haber şu ki yapımı oldukça kolay! Püf noktası süreci iyi izlemek ve tarifi adım adım uygulamak.

Malzemeler:

2 kg vişne

1 kg toz şeker

1 tutam karanfil

6 çubuk tarçın

2 adet 70’lik vodka

Yapılışı:

Büyük bir kavanozun dibine tarçın ve karanfilleri serpin. Üzerine tüm vişneleri dökün ve en üste de şekeri ekleyin.

Kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatın. Balkonda güneşin altında kavanoza hiç ellemeden 10 gün bekletin. (Vişneler fermente oluyor)

İlk 10 günün sonunda kavanozu açmadan, günde 1 kez kavanozu tersine çevirin ve düzeltin. İyice karışsın. 10 gün boyunca bunu tekrarlayın.

Toplam 20 günün sonunda kapağı açın ve vodkayı dökün. Kapağı tekrar kapatın ve kavanozu çalkalayın.

5 gün daha kavanozu günde 1-2 kere çalkalayın. (Hala ısı ve ışık alan yerde işlemi tekrarlıyorsunuz)

5 günün sonunda hazır.

İşte hepsi bu kadar! Ne kadar kolay değil mi? Tek zorlayıcı kısım ikinci 10 günden sonra yakın ilgi istiyor olması. Bence vişne likörünü özel yapan da bu… emek vermek, gözlemek, ilgilenmek ve heyecanla doğal sürecin tamamlanmasını beklemek. 

Vişne likörü yapımı ile ilgili aklınıza takılabileceğini düşündüğüm bazı sorulara da aşağıda cevap verdim. Likörüm tamamlandığında yine bu sayfada sonucu da sizinle paylaşacağım. Siz de benimle birlikte bu tarifi uygularsanız sonuçları benimle de paylaşın lütfen. Şimdiden afiyet olsun <3

Vişne likörü ne kadar sürede olur?

Benim sizinle paylaştığım tarif alkollü ve dolayısıyla bu tarifle vişne likörü 1 ay süre içinde oluyor. Eğer alkolsüz vişne likörü yapmak isterseniz o da mümkün çünkü şeker ve vişne fermente olduğu için bu doğal olarak alkol açığa çıkartıyor.

Alkolsüz vişne likörü nasıl yapılır?

Alkolsüz için de tarif yine aynı tek farkı süresi.  Kavanozu açmadan 6 ay kadar bekletmelisiniz.

Vişne likörü ne ile içilir?

Türk kahvesi ile harika olduğunu söylüyorlar. Ben de deneyip fikirlerimi sizinle burada paylaşacağım J Ben sek içmeyi de seviyorum.