Meditasyon

Herkes meditasyon yapabilir. Ücretsiz meditasyon pratiği için email adresinizi bırakın. 

Meditasyon düşüncesiz kalmak değildir. O anda her ne oluyorsa farkında olma halidir. 

Evet herkes meditasyon yapabilir!

Özellikle bu cümle ile başlamak istedim yazıma çünkü maalesef bir çok insan meditasyon yapamayacağını düşündüğü için merak etse bile denemekten çekiniyor. O kadar haklısınız ki çünkü meditasyon üzerine çok konuşulmuş ve bu yüzden de biraz kafa karışıklığı oluşmuş bir konu.

Bir çok insan meditasyona oturduğunda bir ışık görüp ona doğru çekileceğini sanıyor veya düşüncesiz kalamayacağını düşünerek pratiğe yaklaşmıyor bile. O yüzden özellikle ilk kez meditasyon yapacak biri sınıfıma geldiğinde meditasyona başlamadan önce ilk söylediğim “Meditasyon düşüncesiz kalma hali değildir.” oluyor. Meditasyon o anda her ne oluyorsa ona tanık olma, olmasına izin verme halidir. Değiştirmeye çalışmadan her ne oluyorsa bir kamera tarafsızlığı ile olanı olduğu gibi izlemek. Mesela bir köşede oturmuş meditasyon yaparken odaya birileri girip konuşmaya başladığında dışarıda olana doğru yönlenmeden içinde oluşan tepkiyi izlemek ve bu değişim sana neler hissettirdiğini gözlemlemektir.

Yaşamımızda ne kadar çok şey dikkatimizi çeliyor değil mi?

Tıpkı az önce bahsettiğim meditasyon örneğinde olduğu gibi. Sessiz bir köşe bulup 5 dakika sakince oturmak istediğinde bile birileri oraya girip o alanı gürültü ile doldurabiliyor. Tüm yaşamımızı dikkatimizle yarattığımızı düşündüğümüzde dikkatimizi her çaldırdığımızda ne kadar enerji kaybediyor olduğumuzu da hayal edebiliyor musun? “Dikkatimizi çaldırmak” dedim çünkü dikkatine sahip çıkmak tamamen senin elinde. Dikkatini neye verirsen yaşamında onu büyütürsün. Öfkeye, nefrete ver bak nasıl içinden çıkılamaz duygulara sokacak seni… tam tersine huzura, neşeye ver ve hayatın mucizelerle dolsun.

İşte meditasyon sana birinci olarak bunu öğretiyor, dikkatini odaklamayı.

Ona sahip çıkmayı! Peki ya sonra neler oluyor? Dikkatini bir kez toparlamayı öğrendin mi o zaman yaratım gücünü eline alıyorsun ve o güne kadar dışarıya savurduğun onlarca muhteşem enerjin sana geri dönmeye başlıyor. Sen artık, daha az yorgun olmaktan şikayet ediyor ve hayal ettiklerini yaşamak için daha çok enerjik hissediyorsun.

Meditasyon hakkında saatlerce konuşabilirim çünkü hayatımı baştan sonra değiştiren muazzam araçlardan biri! Bu kadar basit ama güçlü olması onu daha da muazzam yapıyor.

İstersen aşağıdaki videomu izleyerek Meditasyon nedir? Ne değildir? daha çok bilgi alabilir, meditasyon sırasında tam olarak neler olduğunu ve meditasyonun hayatına neler katabileceğini öğrenebilirsin.

Şimdi denemek için hazır mısın?

İstersen sayfanın üstündeki kutuya emailini bırakıp haftalık ücretsiz online meditasyon buluşmalarıma katılabilirsin. Dilersen sizler için hazırladığım aşağıdaki meditasyon videomu izleyerek de pratik edebilirsin. Bu videoda yaratıcı enerji akışı ile bir meditasyon pratiği paylaşıyorum. Bu çalışma, ayrıca yaşam enerjinle tanışmana da yardımcı olacak!

Haydi birlikte paylaşalım! 

Yazımı buraya kadar okudun ve videoları izlediysen harika! Meditasyonla gerçekten ilgileniyor ve denemek istiyorsun ya da belki de daha önce deneyimledin ve şimdi nasıl derinleşeceğini araştırıyorsun. Her iki durumda da burada olman çok güzel. Şimdi senden ricam aşağıdaki yorum alanında deneyimini paylaşır mısın? Böylece bir başkasına ilham olabilir ve onun da hayatına bu harika aracın girmesine vesile olabilirsin. Birbirimizin desteği ile daha güçlüyüz her zaman ve birbirimizden öğreniyoruz. Soruların varsa lütfen onları da yaz seve seve cevaplar veya kendi cevaplarını bulmana yardımcı olabilirim.  

2 Comments

 1. Gamze YABACI Köseoğlu
  21 Aralık 2020 @ 08:59

  Merhaba 🙏Bir kaç gün denedim ve devam edemedim.Ardından sizi dinledim ve yeniden denemek istedim.Enerjiyi kalbimde bir ağırlık olarak bugün hissettim.Devam edeceğim🙏🙏Teşekkürler…

  Reply

  • digdem
   21 Aralık 2020 @ 14:03

   Merhaba Gamze Hanım, faydalı olmasına çok sevindim. Sizi haftalık ücretsiz ilham e-mail grubuna da ekledim. Her hafta benden ilham dolu bir yazı gelecek size <3 Yaşam kolaylık, neşe, keyif ve mucizelerle açılsın önünüzde. Çok sevgiler 🙂

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir